bezobratri.cz

Bezobratři

Kapelu založili v roce 2004 v Brně Pavel Císarík, Marek Gonda a Honza Glembek. Všechny tři od počátku spojovalo nadšení pro výrobu lidových píšťal, koncovek a fujar, a brzy začali radost ze společného muzicírování předávat dál. Zvuk vlastnoručně vyrobených bezových nástrojů v muzice dlouho dominoval. Vedle lidových, především slovenských písniček, jejichž úpravy se staly základem repertoáru kapely, se na zkouškách postupně začaly hledat i méně tradiční způsoby, jak do lidové muziky vnést kus sebe sama, jak ji oživit a přiblížit dnešní době. Přitom všem jsme se vždy snažili vyhýbat použití samoúčelných klišé či efektů, aby naše muzika byla opravdová a šla z ní přirozená energie.

K "bezovému triu" se postupně přidali další kamarádi – muzikanti. Pavlova žena, houslistka a zpěvačka Klárka Císaríková, cellista Ondráš Přibyla, kterého po čase vystřídala cellistka a zpěvačka Verča (Havlíčková) Jiříčková a harmonikář Petr Šebela. V této sestavě natočila kapela v roce 2007 svoje první CD Bezceler.

Posílena prvním úspěchem se kapela dále rozrůstá. Nějakou dobu s kapelou hraje basistka Terezka Gabrhelová, později přichází houslista a zpěvák Janek Běťák. Postupně se proměňuje i celkový ráz muziky, zapojuje se do nich více nástrojů a vyvíjí se i celkový zvuk kapely. Pořizujeme velký buben, který dodal muzice jadrnost, zapojujeme violu, další rytmické nástroje nebo i didgeridoo. Za tři roky po Bezceleru vydáváme další CD Bezobav (2010), které získalo cenu Anděl za nejlepší album v žánrové kategorii world music.

Po druhém CD nastávají v kapele velké změny. Odchází zakládající člen Marek Gonda a brzy po něm i Verča Jiříčková, kterou nahradila Alča (Horáková) Čípová. V dalším roce však odchází, a nedlouho po ní i další ze zakládajících členů Honza Glembek. Kapela se v této době trochu potácí a hledá nový směr, kam se ubírat. Povzbuzení k další tvorbě přichází postupně s kontrabasistou Jarkem Marečkem a perkusistou Tomášem Byrtusem.

Znovu se nám rozrůstá instrumentář a postupně nacházíme čím dál větší potěchu a svobodu ve vlastní tvorbě, byť výrazně ovlivněnou a inspirovanou lidovostí. Pátráme po dalších nadčasových lidových textech, do repertoáru zařazujeme i úpravy lidovou poezií inspirovaných textů či písní našeho kamaráda Jury Vesky, hudební inspiraci hledáme i v písňových textech z Balkánu či Ukrajiny. Nelpíme na tradiční ani dokonalé interpretaci, ale na opravdovosti a upřímnosti. Nové věci se rodí většinou pomalu a mnohdy v bolestech, ale stále kolektivně a s pocitem, že si za nově vzniklým kusem musíme všichni stát. V roce 2014 vychází u vydavatelství Indies Scope naše třetí album Desátý den trní, které bylo nominováno na cenu Anděl v žánrové kategorii world music.

Nedlouho po dokončení třetího alba se opět proměňuje obsazení kapely. Našeho dlouholetého harmonikáře Petra Šebelu nahrazuje Klárka Veselá, po odchodu Tomáše Byrtuse perkuse v současnosti obstarává Lukáš Krejčí.

Současné obsazení:

Pavel Císarík

zpěv, píšťalky, koncovky, fujary, chalumeau, gajdy, zvonkohra, grumle, perkuse

Klárka Císaríková

zpěv, housle

Klárka Veselá

zpěv, akordeon

Janek Běťák

zpěv, housle, viola

Jaroslav Mareček

zpěv, kontrabas

Lukáš Krejčí

zpěv, perkuse